Instytut Educatio Domestica

Możliwość wsparcia działań Instytutu Educatio Domestica: 73 8682 0004 0031 0066 2000 0010

Zapraszamy Państwa do współpracy!

Więcej tutaj: Kontakt

Masz problem?

Zadzwoń do nas!

Pionierzy edukacji domowej

Blog Izy Budajczak-Moder

01.06.2017 r. 

Historia dzieciństwa

Gorąco zachęcamy Państwa do lektury niezwykłej książki Philippe`a Ariès (1914-1984), który był jednym z najważniejszych francuskich historyków XX wieku. Ariès, wychowanek Sorbony, współtworzył, z takimi historykami jak J. Le Goff czy E. Le Roy Ladurie, tzw. trzecią generację słynnej szkoły Annales . Był autorem przełomowych, nowatorskich prac z zakresu historii społecznej. Napisał takie książki jak: „Czas historii”, „Historia dzieciństwa. Dziecko i rodzina w dawnych czasach”, „Rozważania o historii śmierci”, „Człowiek i śmierć”, „Historia życia prywatnego”, „Antropologia śmierci. Myśl francuska”. Prace Philippe`a Ariès weszły do kanonu historiografii.
Historia dzieciństwa w centrum rozważań historycznych stawia dziecko. Ariès pragnął ukazać nowe miejsce dziecka i rodziny w naszych społeczeństwach przemysłowych. Zaznaczał, że od pewnego momentu, tj. od końca XVII w., w sposób definitywny , nastąpiła poważna zmiana w obyczajach.
Jeśli idzie o edukację, wychowanie dziecka w domu zastąpiła szkoła, tzn. dziecko przestało przebywać wśród dorosłych i uczyć się życia bezpośrednio od nich, jak miało to miejsce przez całe poprzednie stulecia. Dziecko zostało odłączone od dorosłych: trzymane na osobności, przechodziło swoistą kwarantannę przed wypuszczeniem w świat. Tą kwarantanną historyk nazywał szkołę. Tak oto zaczął się długotrwały proces izolowania dzieci (niczym szaleńców, nędzarzy i prostytutek), który będzie się rozszerzał aż po dzisiejszy dzień, a który nazywamy zorganizowanym nauczaniem.
Zachęcamy do ciekawej lektury!